Rainier Jacket Mens

Välj Variant

Rainier Jacket Mens

Den här jackan är trots sin lätta vikt värmande i alla väder och användbar hela året. Vi har valt att använda Primaloft® vaddering för dess värmande funktion, kompakthet och komfort. Då kroppen använder energi för att hålla sig varm, anänder Primaloft® en patenterad microfiberstruktur för att hålla kroppens värme och energi. De ultrafina fibrerna formar en tät väv av luftfickor som fångar värmen från kroppen vilket stöter bort kyla. När vadderingen blir blöt släpps luften fri på ett andningsbart sätt. De ultratunna Primaloft® fibrerna är framtagna med en vattenavstötande förmåga som håller jackan torr och isolerande. Bär jackan som ett övre lager eller i kombination med Forks Rain Set för att få en funktionell 2-i-1 enhet. Jackan som är utrustad med flera fickor och en gömd huva kan rullas ihop och göras såpass kompakt att den ryms i ena fickan.


Priser
Antal 1
Pris/st 896,00
1 287,00

Beräkna pris

Antal
Storlekar Antal
S
M
L
XL
XXL
3XL
4XL
Märkning
Produktfärg

Orange


Totalt pris
kr


Prisspecifikation
Fråga oss om produkten

st

   010-45 50 800
   order@carepa.se



Cutter & Buck™

Amerikanskt livsstilsvarumärke med rötterna golfen men som nu lanserar en ny modern casual/business line i premium kvalitéer.


Visa samtliga produkter från Cutter & Buck™
Artikelnummer 351406-18
Kön Men
Material Yttertyg: 100% nylon. Foder: 100% nylon. Vaddering: 100% polyester Primaloft
Skötselråd Normal maskintvätt vid grader 30, Torktumla ej, Ej kemtvätt, Blekning är inte tillåtet, Stryk ej, Använd inte mjukgörande medel, Tvätt med liknande färger
Vikt 60 g/m2
Antal i kartong 15
Förpackning 1
Prisinformation Alla priser är SEK exkl. moms. Tryckkostnad förutsätter ett tryckfärdigt original.
S 87 st
M 107 st
L 88 st
XL 46 st
XXL 52 st
3XL 84 st
4XL 43 st